Pradába bújva térnek vissza a NASA űrhajósai a Holdra
A divatmárka az Axiom Space nevű vállalattal együtt tervezi meg a 2025-ös űrmisszió szkafandereit.
A divatmárka az Axiom Space nevű vállalattal együtt tervezi meg a 2025-ös űrmisszió szkafandereit.
A NASA arra kérte két partnerét, hogy tervezzenek különböző feladatokra használható szkafandereket. Az egyiket a Holdon is lehetne viselni, a másikkal a Föld körül keringve lehetne űrsétát tenni.
Keményen dolgozik majd a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson, ahol olyan sűrűn követik egymást a kísérletek, hogy semmilyen hiba nem fér bele. A többi között azt is vizsgálják, hogyan reagál az űrbéli környezetre a szervezet, milyen gyógyszereket lehet fent bevetni – ami a robbanásszerűen fejlődő űrturizmus miatt lehet fontos. A négy űrhajósjelöltet, Cserényi Gyulát, Kapu Tibort, Schlégl Ádámot és Szakály Andrást kérdeztük.
Magyarország többet, 100 millió dollárt költ egy asztronauta űrbe juttatására, mint amennyivel hozzájárul az Európai Űrügynökség működéséhez. A magyar űrhajós-űrturista az első (fizetős) török asztronauta mellett kaphat helyet. Az amerikai cég jó pénzért már fölvitt két szaúdi asztronautát, és egy űrhajóst az Egyesült Arab Emírségekből.
Az amerikai űrhivatal és a hazai pályára dolgozó Axiom Space szakemberei által tervezett űrruha 40 év után nyugdíjazná a jelenleg használatos, mára igen korszerűtlen szkafandereket.
Több produkckiót is forgatnának az amerikaiak az SEE-1 nevű modulon a világűrben. A szerkezet 2024 végére épülhet meg.
A feladatot az Axiom Space vállalta. 30-60 napos kutatómisszióról van szó.
Az amerikaiakkal közös programról is beszélt az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, arra még várják a magyar űrhajósjelöltek jelentkezését.
Space Hero címmel indítana valóságshow-t egy londoni produkciós iroda, amelynek nyertese valódi álomutazáson vehetne részt.